Radionica za osobe s invaliditetom NAZARET

Projekt Nazaret odvija se u nekoliko faza:
6. 2. 1997.  – 1. 4. 1999. Pripremna faza i Predprojekt: evidentiranje, posjećivanje i upoznavanje korisnika, rad s dvije skupine korisnika u iznajmljenoj kući u ulici dr. Bariše Smoljana, izgradnja objekta.

1. 4. 1999. – Projekt je startao u novoizgrađenom objektu (ca. 220 četvornih metara)  na adresi Mihajla Viševića Humskog 21A.
Od tada u optimalnom kapacitetu, 18 – 20 korisnika, radionica Nazaret djeluje sve do danas.

Partneri u projektu bili su Caritas Linz i Daikoniewerk Gallneukirchen. Dulji niz godina rad Nazaret-a dijelom financira grad Mostar.

Korisnici su odrasle osobe s intelektualnim i tjelesnim poteškoćama tj. osobe s invaliditetom. Svi su iznad dvadeset godina a neki i u „zrelim“ životnim godinama.
Kroz radno-okupacionu terapiju i druge neophodne aktivnosti boravak korisnika organiziran je u tri radioničke skupine koje su mješovite, neovisno o spolu, medicinskoj dijagnozi, starosnoj dobi, motoričkim spretnostima ili pokretljivosti.
U Nazaretu uramljujemo slike; rukotvorimo: različite ukrasne, dekorativne, uporabne ili praktične predmete kao što su: prigodne čestitke, zlatovezi, gipsani motivi; proizvodi od drveta, platna, papira i sl..
Korisnici, uz pomoć stručnih suradnika, sudjeluju u izradi predmeta i na taj način stječu nove sposobnosti i osjećaj ispunjenja i zadovoljstva kroz „rad i radni ambijent“. 

Rukotvorine svakodnevno nudimo na adresi Mihajla Viševića Humskog 21A. Nekoliko puta godišnje odlazimo na „prodajne izložbe“ u neku od župa Hercegovačkih biskupija. Iz fonda od prodaje korisnici dobiju nagradu/plaću pa tako simbolično bivaju nagrađeni za svoj trud i rad.

Većinu korisnika dovozimo i odvozimo kombi-busom, a neke korisnike roditelji dovoze ili dovode u Nazaret.
Vrijeme boravka korisnika je individualno, od tri do sedam sati dnevno.
Korisnici  u Nazaretu provode svoj radni dan,  svatko prema svojim  radno - kreativnim sposobnostima.
U radioničkim skupinama korisnici provode svoje vrijeme koje je ispresijecano stankama  za okrjepu (čaj, sok, voće, slatkiš i sl.) ili stankom za ručak. Stanke su i prigoda za šetnju, igru ili slične aktivnosti u lijepom ambijentu u dvorištu Nazareta.

Budući je važno korisnicima pomoći da budu samostalniji, vježbamo ih u: usvajanju higijenskih navika, samostalnost u jelu, čišćenje i održavanje radnoga prostora, kreativnom stvaranju, čulnom doživljavanju
Korisnicima dragi događaji jesu obilježavanje rođendana, odlasci na izlete, prodajne izložbe, sportska natjecanja, duhovna događanja, organizirani posjeti, šetnje, odlasci u restorane i slične aktivnosti.
U takvom okruženju stječu svoje radne navike, uče se novim vještinama te postaju samostalniji pa je i njihov život osmišljen i ispunjen. 
Kroz radnu okupaciju korisnici se ostvaruju i u socijalnim, pedagoškim, kreativnim i sličnim područjima  ljudskoga djelovanja.

S korisnicima se najmanje  jedanput tjedno obavljaju fizioterapeutske vježbe, a svakodnevno se prakticiraju tjelovježbe u Nazaretu „za sve“, koje traju 15-ak minuta.

Osobito je boravak korisnika u Nazaretu velika pomoć i rasterećenje za roditelj/a/e ili staratelje.

Nazaret djeluje u granicama dostignutih znanja za rad u ovakvim ustanovama, koja su  stručni suradnici stekli kroz izobrazbu u Austriji i Sloveniji, što je također dio priprema, organizacije i rada radionice Nazaret.  

Sve informacije možete dobiti na broj: 036 328-921, te putem maila nazaret.mostar@gmail.com