Dobra komunikacija

Medicinska sestra i starija žena se drže za ruke i razgovaraju.


„Sine moj, pomozi oca svojega u starosti i ne žalosti ga za života njegova. Ako mu i razum klone, budi blag s njime i ne grdi ga ti koji si u punoj snazi.“ (Sir 3,12)

Osobe s demencijom pate zbog toga što ne mogu naći prave riječi, a što bolest više napreduje teže shvaćaju značenje riječi. Osjećaj da ih nitko ne razumije dovodi do nepovjerenja, straha, očaja, nestrpljivosti, agresivnosti ili potpune ravnodušnosti.

U razgovoru s osobama s demencijom jako je bitna neverbalna komunikacija, pogotovo u kasnijim stadijima. Ljubazni pogledi, bliskost i fizički kontakt su nužni za održavanje kvalitete života.

Evo nekoliko korisnih savjeta za:

Stjecanje povjerenja

  • Osobu s demencijom potrebno je oslovljavati imenom. Često ponavljanje imena jača osjećaj identiteta i stvara vezu između sudionika razgovora.
  • Kad se obraćamo osobi s demencijom, trebamo voditi računa o tome da pogledom i položajem svog tijela iskazujemo posvećenost toj osobi.
  • Potrebno je govoriti mirno i jasno kako bismo dobili povjerenje osobe s demencijom i pružili joj osjećaj sigurnosti.
  • U kasnijem stadiju bit će važno svaki put se predstaviti svojim imenom na početku razgovora.

Bolje razumijevanje

  • Važne stvari iskomunicirajte prijepodne, jer im je tada bolja koncentracija.
  • Govorite polako i jasno, kratkim rečenicama s jednom porukom. Postavljajte jednostavna pitanja i držite se jedne teme. U kasnijim stadijima pokazujte stvari rukama, primjerice na hranu uz pitanje želi li jesti.
  • Više puta ponovite nešto ako je potrebno.
  • Tijekom razgovora ne gledajte osobu s visoka, najbolje sjednite preko puta nje i gledajte ju u oči.
Prikazani savjeti su samo dio preporučenih praksi u komuniciranju s osobama s demencijom. Vrlo važno je što više razgovarati kako se njihova nesposobnost komuniciranja ne bi pogoršala. Poželjno je razgovarati o njihovim potrebama i željama dokle god je to moguće. Pokušajte otkriti koju glazbu poznaju i koja im budi pozitivne osjećaje, a za religiozne osobe je vrlo bitno i prakticiranje molitve. Izbjegavajte problematične riječi koje izazivaju negodovanje i ukazivanje na pogreške.

I zapamtite - osobe s demencijom zaboravljaju što su rekle, doživjele i sadržaj razgovora kojeg su vodile.

Naoružajte se blagošću, razumijevanjem i strpljivošću i napredak u komunikaciji će biti neizbježan.



Kontaktirajte nas

Ime Ime je obavezno
Email mora biti validan Email je obavezan
Poruka je obavezna